برداشتن خال، زگیل و ضایعات پوستی

مشکلات زیبایی مرتبط با افزایش سن همیشه از دغدغه‌های همه افراد ممکن است در طول زندگی خود ( ازکودکی تا پیری ) دچار ضایعات پوستی شوند. ضایعات پوستی در همه جای بدن می‌توانند ظاهر شوند.

انواع ضایعات پوستی:

زگیل | گوشت اضافه (اسکین تگ) | خال | لکه های لنتینگو | خال های سبورئیک | هایپرپلازی غدد سباسه | میلیا | سیرنگوما و…..

برداشتن ضایعات پوستی به دو دلیل زیبایی بدن و پزشکی-درمانی صورت می‌گیرد. حتی اگر قصد شما زیبایی باشد، با برداشتن هر ضایعه پوستی، از ریسک ابتلا به بیماری های پیشرفته تر ضایعات پوستی در امان خواهید بود. خوشبختانه اغلب ضایعات پوستی خوش خیم (benign) هستند. اما تشخیص و تمایز ضایعات پوستی از هم اهمیت دارد.

برای انتخاب روش درمان مناسب باید نوع ضایعه تشخیص داده شود. علاوه بر معاینه فیزیکی، اطلاعات بیمار شامل علایم پوستی، زمان بروز علایم، الگوی رشد و اندازه ضایعه، رنگ ضایعه و محل آن نیز در نظر گرفته می‌شوند.


۱-برش به وسیله تیغ یا قیچی

 

در این روش با ایجاد بی‌حسی موضعی در محدوده ضایعه، ‌با تیغ برش روی پوست ایجاد می‌شود و ضایعه مورد نظر برداشته شده ، محل با نخ مناسب و مخصوص بخیه می گردد.

این روش در برخی از ضایعات که پزشک قصد ارسال نمونه جهت بررسی بیشتر را داشته باشد استفاده می شود

۲-استفاده موضعی یا تزریق محلول (اسید)

با استفاده از اسیدهای مختلف با غلظتهای مختلف می توان  برخی ازضایعات پوستی را از بین برد.

  با توجه به دشوار بودن کار با این اسیدها برای فرد ،نیاز به مراقبت  ودقت بالا هنگام استفاده از این مواد  و عوارض احتمالی آنها در حال حاضر از این روشها استفاده کمتری می شود .

۳-سوزاندن  باکوتر

سوزاندن خال، یکی از روش های از بین بردن خال صورت است که تا چند سال پیش به دلیل عدم وجود روشهای نوین، به وفور مورد استفاده قرار میگرفت.

 در این روش از یک دستگاه مخصوص، گرما تولید شده و خال از صورت یا بدن خارج میشود. 

اما با توجه به اینکه این روش تا حدی تهاجمی است، احتمال اینکه جای خال بعد از برداشتن باقی بماند، وجود دارد.

امروزه تقریبا از این روش استفاده نمی شود .

۴- کرایو سرجری (cryotherapy)

سرما درمانی یا کرایوتراپی ، یکی از روشهای  برای از بین بردن ضایعات پوستی  است. در این روش با استفاده از گازی مخصوص خیلی سریع درمدت چندثانیه، فرآیند انجماد ضایعه و برداشتن ضایعه انجام  میشود. استفاده از این روش معمولا برای خال های کوچک با عمق کم مثمر ثمر است. 

عیب  این روش این است که :باید چندین جلسه درمانی را تکرار کنید.

۵-لیزردرمانی

 از زمان ظهور لیزر تا کنون، تغییرات چشمگیری در شیوه درمان بیماری های مختلف ایجاد شده است. استفاده از لیزر، روز به روز در حال گسترش بوده و منحصر به لیزر موی زاید نمیشود. در این روش هم مشابه با روش قبل، با استفاده از گرمایی که توسط دستگاه تولید میشود، خال از بین میرود.

اما تفاوت اصلی که میان لیزر و سوزاندن خال وجود دارد، این است که در لیزر رنگدانه های خال هدف قرار گرفته و از بین میروند. در نتیجه احتمال باقی ماندن جای زخمی بسیار کم می شود  و فرد هیچ دردی احساس نمیکند. البته در برخی موارد، نیاز به انجام لیزر در چندین مرحله است تا جای خال به طور کامل از بین برود.

۶-آر اف و…….

 

رادیو فرکانسی و درمان ضایعات پوستی: RF الکترو سرجری-جدیدترین و بهترین روش ضایعات پوستی

 

از امواج رادیوفرکانسی (RF) برای جراحی پوست و برداشتن ضایعات پوستی مثل خال، زگیل، گوشت اضافه، استفاده می‌کنند. این امواج فرکانس بالا و گرمای حداقل دارند.

 

دستگاه های الکتروسرجری rf، نسبت به کوترهای قدیمی‌برش دقیق تری ایجاد می‌کنند، به بافت سالم آسیب نمی‌زنند و درد و خونریزی کمتری ایجاد می‌کنند و در نهایت اسکار کمتری به جا می‌گذارند.

نتیجه گیری

برای درمان ضایعات پوستی راههای متفاوتی وجود دارد. از روش های سنتی گرفته تا روش های مدرن جراحی، لیزر و رادیوفرکانسی. با توجه به توضیحات فوق، روش پیشنهادی ما برای درمان ضایعات پوستی لیزر است. / درمان اغلب ضایعات پوستی سرپایی انجام می‌گیرد. نیازی به بستری در بیمارستان نیست.